تجدید نظر در قوانین عدم پذیرش مهاجران به دلایل پزشکی

وزیر مهاجرت کانادا اعلام نمود که به زودی قوانین جدید در خصوص عدم پذیرش مهاجران به دلایل پزشکی اجرا خواهد شد، در همین راستا سقف هزینه های تعیین شده برای ممنوعیت ورود مهاجرینی که معلول می باشند به سه برابر افزایش یافته است.

دولت کانادا موضع جدیدی را در قبال قوانین غیرقابل پذیرش شدن مهاجرین به خاطر دلایل پزشکی گرفته است که انتظار می رود از مردود شدن تعداد قابل توجهی از مهاجرین کاهش دهد.

پیشتر از این، کمیته مخصوص شهروندی و مهاجرت به مجلس پیشنهاد کرده بود که با توجه به اینکه ۴۰ سال از تصویب قوانین مربوط به ممنوعیت مهاجرت به دلایل پزشکی می گذرد، این قانون دیگر با معیارهای امروز و ارزشهای کانادا همخوانی نداشته و نتیجتا  به طور کلی بند (C) از ماده 1-38  قانون حمایت از مهاجرت و پناهندگان را که مانع مهاجرت هر کسی که مهاجرت آن شخص باعث فشار بر روی خدمات پزشکی و اجتماعی دولت می شود، می بایست به طور کلی لغو شود. تغییرات اعلام شده در ۱۶ آوریل ۲۰۱۸، با اینکه لغو قانون را به طور کامل شامل نمی شود، ولی سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) معتقد است که لغو کلی این قانون نیازمند گذر از موانع بیشتری است وعلاوه بر اینکه در حال حذف این قوانین دست و پا گیر است، سقف هزینه های پزشکی را که باعث مردود شدن متقاضیان می شد را به سه برابر افزایش داده است.

سازمان مهاجرت در طی گزارش خبری، اعلام نمود: ” معیارهای قدیمی  “با نگرش قرن بیست و یکم نسبت به افراد معلول” در مغایرت است. اکثر کسانی که تحت تأثیر قوانین قبل قرار گرفته اند و از مهاجرت به کانادا محروم شده اند، افرادی هستند که در دسته بندی مهاجرت اقتصادی  قرار می گیرند و مهارت آنها به نفع اقتصاد کانادا منتهی خواهد شد.” منتقدان سیاست قدیم گفته اند که این قوانین با کنوانسیون حقوق افراد معلول سازمان ملل متحد نیز همخوانی نداشته.

سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعلام کرده است که از اول ماه ژوئن این تغییرات را در این قوانین اجرا خواهد کرد.

سیاست جدید وزات مهاجرت کانادا شامل دو بخش می گردد:

  • افزایش سقف هزینه های دولت برای متقاضیان مبتلا به بیماریهای خاص
  • اصلاح تعریف خدمات اجتماعی با حذف منابع آموزشی خاص و خدمات اجتماعلی و حرفه ای توانبخشی

به این ترتیب، افراد بیشتری از میان کسانی که به دلایل پزشکی نمی توانستند به کانادا مهاجرت کنند، در لیست مهاجرین به کانادا قرار می گیرند.در سال ۲۰۱۷ سقف هزینه های پزشکی که به طور سالیانه برای هر فرد در نظر گرفته می شد، معادل سالیانه ۶٫۶۵۵ دلار کانادا یا ۳۳٫۲۷۵ دلار کانادا در طول ۵ سال  بود. که به این ترتیب افرادی که به دلیل پزشکی هزینه های بیشتری برای بهداشت و درمان خود نیاز داشتند نمی توانستند به کانادا مهاجرت کنند و دولت از ورود این افراد جلوگیری می کرد. برای همین این رقم در حال حاضر به ۱۹٫۹۶۵ دلار کانادا در سال برای هر فرد افزایش پیدا کرده است.

علاوه بر این، IRCC اعلم کرده است که اصلاح تعریف خدمات اجتماعی با حذف مرجع آموزش ویژه، خدمات توانبخشی اجتماعی و حرفه ای و خدمات پشتیبانی شخصی تغییر خواهد کرد. این اصلاحات برای متقاضیان با اختلالات بینایی و شنوایی، از میان دیگر افرادی که مشکلات درمانی و یا پزشکی دارند، مفیدتر خواهد بود.

طبق آمار اعلام شده توسط IRCC، هر ساله از میان متقاضیان اقامت دائم یا موقت کشور کانادا تقریبا ۱٫۰۰۰ متقاضی و یا در حقیقت ۰.۲٪ از کل متقاضیانی که آزمایشات پزشکی را انجام می دهند،  به دلایل پزشکی مردود می شوند.

*

*
code

[ قوانین دیدگاه ها ]