افزایش محبوبیت کانادا در بین دانشجویان بین اللمللی

بررسی جدید از روند ورود دانشجویان بین المللی به کانادا، نشان می دهد که کانادا بیشتر از ایالات متحده آمریکا و بریتانیا  به عنوان یکی از محبوب ترین مقصد های جهان برای جوانانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند،  تبدیل شده است. نظرسنجیهای اخیر نشان می دهد که کانادا می تواند در رقابت با بریتانیا ، بر آن غلبه کند و دومین مورد محبوب در بین متقاضیان تحصیل، بعداز ایالات متحده باشد.کارشناسان این تغییر را به عنوان یک واکنش به تغییرات سیاسی در هر دو کشور تعریف می کنند. در حالی که ایالات متحده تحت تاثیر سیاستهای ضد مهاجرت دونالد ترامپ است، بریتانیا به خروج از عضویت از اتحادیه اروپا رأی داده است. در همین حال، سیاستهای کانادا بر افزایش مهاجرت متمرکز شده است. سیاست دولت مرکزی لیبرال فدرال بر این اساس است که فارغ التحصیلان بین المللی را به ماندن و ساختن شغل خود در کانادا تشویق کند.

تقسیم بندی کشورها بر اساس درصد تمایل دانشجویان خارجی

*برگرفته شده از آمار تحقیقاتی QS در سال ۲۰۱۸

۱ ایالات متحده امریکا ۴۲% ۶ فرانسه ۱۴%
۲ بریتانیا ۳۴% ۷ سوییس ۱۱%
۳ کانادا ۳۳% ۸ هلند ۱۰%
۴ استرالیا ۲۶% ۹ اسپانیا ۹%
۴ آلمان ۲۴% ۱۰ نیوزلند ۹%

بر اساس گزارش QS APPLICATION ، اگر چه کانادا در رتبه سوم قرار دارد، اما نسبت به جذب دانش آموز از بسیاری از کشورها از  ایالات متحده و بریتانیا بسیار موفق تر عمل کرده است.این گزارش در ادامه می گوید: “کانادا سومین کشور محبوب برای تحصیل محسوب می شود و در بسیاری از موارد از بریتانیا و ایالات متحده در مقایسه با کشورهای منطقه، به ویژه در منطقه خاورمیانه، برتر است.” داده های دولت ایالات متحده نشان می دهد مجوز تحصیل برای دانش آموزان خارجی کاهش شدید داشته است. به طوری که این رقم در طول سال ۲۰۱۷ ، ۱۷ درصد کاهش داشته است.

این در حالی است که در همین بازه زمانی، دانشگاه های کانادا شاهد افزایش ۱۱ درصدی در تعداد دانشجویان بین المللی خود بوده اند، که نشان می دهد کانادا حداقل دست کم تعدادی از متقاضیانی که امکان تحصیل در ایالات متحده را ندارند، جذب می کند.

در سیستم مهاجرتی کانادا در حال حاضر یک روند سه مرحله ای ایجاد شده که دانشجویان بین المللی را مورد توجه قرار می دهد. اول، آنها اجازه تحصیل به صورت تمام وقت دارند. دوم،  بعد از فارغ التحصیلی واجد شرایط برای اخذ مجوز کار هستند و سوم، آنها می توانند از تمام تجربه جمع آوری شده خود برای اخذ اقامت دائم استفاده کنند.این شرایط کشور کانادا را یکی از جذاب ترین کشورهای جهان برای دانشجویان خارجی با توجه به گزینه های تحصیلی خود کرده است. ارقام مربوط به آمار دانشگاه های  کانادا نشان می دهد که در کل،  ۱۰.۷ درصد افزایش در تعداد دانشجویان بین المللی در سراسر کشور وجود دارد.

استان افزایش در سال ۲۰۱۷(%)
آلبرتا ۸.۸
بریتیش کلمبیا ۱۵.۶
مانیتوبا ۵.۶
نیوفاندلند و لابرادور ۱۰.۵
نیوبرانزویک -۵.۷
نوا اسکوشیا ۴.۲
انتاریو ۱۲.۷
جزیره پرنس ادوارد ۱۲.۸
کبک ۹.۱
ساسکاچوان ۲
کانادا ۱۰.۷

*برگرفته شد از وب سایت Universities Canada

اتاوا اخیرا اعلام کرده که در طی سه سال آینده نزدیک به یک میلیون نفر مهاجران خواهد پذیرفت و انتظار می رود که دانشجویان بین المللی که فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا هستند، بخش عظیمی از این مهاجرین را تشکیل دهند. دولت فدرال کانادا، دانشجویان بین اللمللی این کشور را به عنوان ساکنان دائمی جدید می بیند: جوانانی با سابقه تحصیل در سیستم آموزش و پرورش کانادا، آگاهی به یکی از زبان های رسمی، اغلب با تجربه کار در کانادا و آگاهی از نحوه زندگی در کانادا. در حال حاضر این موارد آنها را در مسیر یکپارچگی با جامعه و فرهنگ کانادایی قرار می دهد، امری که برای اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بسیار حائز اهمیت محسوب می شود.

دولت لیبرال از زمان ورود به قدرت در پاییز سال ۲۰۱۵، تلاش کرده است تا مسیر دانشجویان بین المللی برای به دست آوردن اقامت دائمی را آسان تر کنند.مهاجرت در سطح فدرال، که تحت نظارت  سیستم ورود پیشتاز و یا همان Canada Express Entry قرار گرفته،  در نوامبر سال ۲۰۱۶، شاهد تغییراتی به نفع دانشجویان بین اللملی بود.  امتیازات سیستم رتبه بندی جامع برای مدارج تحصیلی دیپلم های سه سال پس از مدرک کارشناسی ، مدرک کارشناسی ارشد و دکترا (۳۰ امتیاز) و دیپلمهای یک یا دو ساله بعد از دوره متوسطه (۱۵ امتیاز) اضافه شد. برای تحصیلات دبیرستانی کانادایی و یا کمتر از آن نمره ای اهدا نمی شود. این امر به بسیاری از فارغ التحصیلان کمک می کند تا امتیاز بهتری برای انتخاب شدن در داخل سیستم را داشته باشند.

روش فارغ التحصیل بین المللی استان کبک که بخشی از برنامه تجربی کبک است، تنها برنامه استانی است که مهاجرت دائمی به فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی بدون پیشنهاد شغلی را ارائه می دهد.این دسته بندی نیاز به پیشرفت شفاهی فرانسوی دارد، اما اگر این نکته را نادیده بگیرید، فرد متقاضی باید نیمی از مطالعات تحصیلی خود را  در کبک انجام دهد تا این استان بتواند شرایط فرد را برای مهاجرت به رسمیت بشناسد. داوطلبان برای به دست آوردن اقامت دائم باید مطالعات خود را در فرانسه تکمیل کنند.

برنامه نامزدی مهاجرت انتاریو نیز یک سیستمی مشابه را بدون نیاز به پیشنهاد شغلی  دارد، اما تنها به فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد. در این سیستم شرایط تحصیلی بسيار مهم بوده و کانديدا بايد دانش زبان انگلیسی یا فرانسه معادل  CLB ۷ را داشته باشد. این روش در طول سال و به صورت دوره ای باز می شوند.

دانش آموزان بین المللی می توانند پس از فارغ التحصیلی در کانادا کار کنند . آنها می توانند تجربه با ارزش کار کانادایی را از طریق اجازه کار ویژه ای که معمولا به طول مدت برنامه تحصیلی ، برای حداکثر ۳ سال صادر شده است، بدست آورند. سپس از این تجربه کار کانادایی می توانند در یکی از راه های فوق برای پذیرش اقامت دائم مورد استفاده قرار دهند.

شرایط اخذ مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی:

  • باید حداقل ۸ ماه سابقه تحصیل تمام وقت در کانادا داشته باشید.
  • متقاضی باید فارغ التحصیل از ، یک موسسه تحصیلات عالیه دولتی، یا یک موسسه خصوصی که به موجب قانون استانی مجاز به اعطای مدرک تحصیلی است، باشد.
  • متقاضی باید در طول ۹۰ روز پس از دریافت تاییدیه کتبی فارغ التحصیل شدن، یک درخواست برای اجازه کار ارسال کند.
  • ویزای تحصیلی معتبر را داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در خصوص اخذ پذیرش تحصیلی تماس حاصل فرمایید.

*

*
code

[ قوانین دیدگاه ها ]